Pırasanın Başkenti Mecitözü!

ÇORUM 9 Şubat 2024 12:52
Videoyu Aç Pırasanın Başkenti Mecitözü!
A
a

Çorum'un Mecitözü ilçesine bağlı Kışlacık köyünde yetiştirilen ve lezzeti, yumuşaklığı ile dikkat çeken Kışlacık Pırasası için coğrafi tescil başvurusunda bulunuldu...Hakimiyet Gazetesinde Fatih Batta
r'ın yaptığı haberde,Kışlacık köyünün lezzeti ve kalitesiyle tanınan meşhur pırasası, Çorum’un coğrafi tescilli ürünleri arasında yer alması için patent enstitüsüne başvuru yapılırken, Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri hasatı yapılan Kışlacık Pırasası’nın ekili alanları ve çiftçileri ziyaret ederek hasat ve yıkama işlemlerine eşlik etti.

KIŞLACIK PIRASASI HAKKINDA

Üreticiler, pırasanın kendileri için en büyük gelir kaynağı olduğunu belirtiyorlar.

Mecitözü İlçesi’nin Kışlacık Köyünde yetiştirilen ve ekonomik öneme sahip alternatif bitki olan Kışlacık pırasası, yörede tanınan bir sebze olarak Kışlacık’ta yoğun bir şekilde ticari amaçlı olarak uzun yıllardır yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kışlacık pırasasının gövde kısmı hafif yumuşak ve beyaz olup gevrek bir yapı kazanmıştır.

Çorum, Mecitözü, çevre il ve ilçelerdeki pazarlarında tanınmış olan Kışlacık pırasası, Mecitözü ilçesinin de tanıtımına katkı sağlamaktadır.

Pırasa A, E, B1, B2 ve C vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum gibi mineralleri bolca içermektedir. Sağlıklı beslemede ön plana çıkan pırasa bitkisi çeşitli hastalıklara iyi gelmekte.

Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam
Önce çevre
Erdoğan reklam