Türkiye'nin ilk insanlı uzay yolculuğu başlıyor

ÇORUM 18 Ocak 2024 10:31
Videoyu Aç Türkiye'nin ilk insanlı uzay yolculuğu başlıyor
A
a

19 Ocak'ta saat 00.49'da yapılacak ülkemizin insanlı ilk uzay misyonu yolculuğu başlayacak. İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı’ya Uluslararası Uzay İstasyonu’nda başarılar diliyoruz..İLK ASTRONOTUMUZ UÇUŞA HAZIR!

SpaceX duyurdu.Bakan Kacır: "Teknik kontrollerin tamamlanması planlanıyor".Türk Uzay Bilim Misyonu için sayılı saatler. 19 Ocak'ta saat 00.49'da yapılacak ülkemizin insanlı ilk uzay misyonu yolculuğu başlayacak. İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı’ya Uluslararası Uzay İstasyonu’nda başarılar diliyorum. 

19 Ocak'ta  uzaya fırlatılacak

Türkiye'nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı'yı taşıyan roket, 19 Ocak cuma günü saat 00.49'da uzaya fırlatılacak. Bu önemli misyon, ABD'nin güneydoğu eyalettlerinden Florida'da gerçekleştirilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, en genç milletvekili Zehranur Aydemir ve bilim insanlarından oluşan bir heyet ABD'ye gitti.

Fırlatma töreni meydanlardan takip edilebilecek

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok kentte fırlatma anı meydanlardan izlenebilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından İstanbul ve Ankara'daki meydanlara, 'dome çadır' adı verilen dev kubbeli alanlardan planetaryumlar oluşturuldu. Ankara ODTÜ Yerleşkesi'nde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Yer İstasyonu'nda görevli uzay mühendisleri ve bilim insanları tarafından astronotun uzay istasyonuna yolculuğu anbean takip edilecek. Fırlatma Töreni saat 23.00'ten itibaren takip edilebilecek.

Fırlatma töreni, bilim merkezlerinde de izlenebilecek, bu merkezlerde atölye çalışmalarından, uzay filmleri gösterimine kadar birçok programa yer verilecek. Fırlatma töreni; Konya Bilim Merkezi, Bursa Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ile Kayseri Bilim Merkezi'den de izlenebilecek.

13 bilim deneyi belirlendi

Adaylar eğitimlerini ABD, Japonya, Almanya ve Türkiye'de gerçekleştirdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yapılacak 13 adet bilim deneyi belirlendi. Bu deneyler, mikro yer çekimi ve uzay ortamında insan genetiği, insan sağlığı, biyoloji gibi alanlarda yapılacak.

3 astronot eşlik edecek

Çalışmalar TÜBİTAK Uzay, Axiom Space ve NASA ile koordineli şekilde yürütülecek.

Axiom Space'in, "Ax-3" görevinde Gezeravcı'ya farklı ülkelerden 3 astronot daha eşlik edecek. Bu kişiler, ABD ve İspanya'yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına da İsveçli Marcus Wandt olarak belirlendi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenecek

Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenme ise 19 Ocak saat 13.15'te gerçekleşecek. Bu adımla birlikte Türkiye Milli Uzay Programının ilk insanlı uzay misyonu hedefine ulaşacak.
#Çorum
#İlkTürkastronotumuz
#AlperGezeravcı
Elvan Şimşek
#Corum
Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam
Önce çevre
Erdoğan reklam